Każdy typ regału magazynowego odróżnia się nieco inną konstrukcją, jednak w większości znajdziemy podobne komponenty. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie stabilności w składowaniu produktów, jak również zagwarantowanie bezpieczeństwa pracowników. Wszystkie części pełnią ważne funkcje, które wspólnie składają się na sprawne działanie całości.
Aby regał magazynowy funkcjonował w odpowiedni sposób i wspierał działanie systemu logistycznego przez wiele lat, niezbędna będzie regularna konserwacja. W razie jakichkolwiek usterek należy je jak najszybciej naprawić, by uniknąć ewentualnych uszkodzeń towarów czy zagrożenia dla zdrowia pracowników. Elementy regału tworzą całość, która powinna być w jak największym stopniu niezawodna – jakiekolwiek defekty mogą utrudnić pracę całego magazynu.
Elementy regału magazynowego dzieli się na dwie grupy. Podstawowe części to wszelkie komponenty podtrzymujące, takie jak ramy, belki, słupy czy stopy. Kolejna część to elementy uzupełniające, które można rozdzielić w zależności od ich funkcji i zastosowań. Najczęściej wymienia się podział na:
Najważniejszą częścią regału są pionowe słupy, na których opiera się całość konstrukcji. Dobór parametrów elementów tego typu jest zależny od wielkości towarów i ich ciężaru. Niezależnie jednak od wielkości słupa, masy ładunków oraz wysokości instalacji, w dolnej części montuje się stopę, która umożliwia przytwierdzenie konstrukcji do posadzki magazynu. W ten sposób całość jest stabilna i nie przesuwa się pod wpływem obciążenia ani zachodzących w magazynie prac i procesów.
Poza słupami ważnymi elementami są ramy. To konstrukcje wsporcze składające się z dwóch słupów. Łączy się je z całością, korzystając ze stóp i belek ukośnych, stanowiących integralną część regału, która zapewnia nośność słupów. Odpowiadają one za stabilność całego regału wraz z jego poszczególnymi komponentami. Podobne zadanie mają belki nośne, które mocuje się do ramy regału, aby wspomagały konstrukcję i ułatwiały magazynowanie towarów.
Regały muszą być wyposażone w półki, które pozwolą na bezpieczne składowanie towaru. Są one układane na belkach nośnych, a ich rodzaj jest zależny od rodzaju ładunku. Spore znaczenie ma wykorzystany materiał – panele do półek są wytwarzane między innymi z użyciem następujących rozwiązań:
W przypadku zabezpieczeń regału warto wspomnieć o kilku istotnych elementach. Pierwszym z nich są podkładki poziomujące, które służą do wypoziomowania regału montowanego na nierównej posadzce. Z ich użyciem możliwe jest odpowiednie utrzymanie środka ciężkości niezależnie od podłoża, co ma wpływ na bezpieczeństwo użytkowania regału. Kolejnym ważnym elementem są usztywnienia – metalowe części przytwierdzane do ram. Ich zadaniem jest wzmacnianie stabilności regału. Bezpieczna konstrukcja może obejmować również złącza dystansowe i zabezpieczenia blokujące. Pierwsze z nich montuje się do słupów modułowych, aby w jeszcze większym stopniu ustabilizować konstrukcję; drugie z kolei chronią przed przypadkowym wysunięciem się belki ze słupa.
W zależności od rodzaju regałów wykorzystanych w magazynie konieczne będzie skorzystanie z innych typów pojazdów magazynowych. W przypadku obiektów, które stawiają na przechowywanie towarów na sporej wysokości, niezbędne będą wózki wysokiego składowania. Wykorzystanie pionowej przestrzeni pozwala optymalnie zagospodarować miejsce dostępne w magazynie, umożliwiając składowanie nawet 50% więcej towarów.