Każdy magazyn potrzebuje urządzeń transportu bliskiego. Dzięki nim można sprawnie i skutecznie przyjąć towary, zawieźć je na miejsce składowania, a następnie przekazać do strefy wysyłek. Jak wybrać odpowiednie urządzenie, aby praca przebiegała z pełną efektywnością, a ryzyko wypadków i innych problemów było jak najmniejsze?
Termin „urządzenia transportu bliskiego” oznacza właściwie wszystkie pojazdy i urządzenia służące do przenoszenia towarów w magazynie. Zalicza się do nich między innymi wózki wysokiego składowania, przenośniki pojemnikowe czy wózki widłowe. Tego typu rozwiązania służą przede wszystkim do transportu różnego rodzaju przedmiotów na terenie całego magazynu. Są one używane w strefie przyjęć, przy kompletacji zamówień, jak również w ramach strefy składowania czy wysyłki. W zależności od wybranych rozwiązań mogą być obsługiwane przez operatora lub w pełni zautomatyzowane.
Opracowując system magazynowy, należy dokładnie przemyśleć nie tylko układ magazynu, lecz także zastosowanie i liczbę potrzebnych urządzeń. Przed zakupem sprzętu do transportu bliskiego niezbędna będzie szczegółowa analiza potrzeb i warunków pracy danego zakładu. Liczy się tutaj między innymi rozkład pomieszczeń, rodzaj towaru, a także liczba zatrudnianych pracowników. Ważnym czynnikiem jest również wybrany system składowania towarów, który ma bezpośredni wpływ na rodzaj urządzeń do transportu.
Do urządzeń transportu bliskiego zaliczają się pojazdy, które są napędzane siłą ludzkich mięśni. W tej grupie figurują przede wszystkim proste wózki paletowe. Takie rozwiązania charakteryzują się niskim kosztem i prostą obsługą, jednak oferują ograniczone możliwości w kwestii ciężaru oraz rodzaju przewożonych towarów – są to jedynie przedmioty, które można przechowywać na paletach. Do tej grupy urządzeń transportu bliskiego należą również wózki kompletacyjne czy też stoły podnośnikowe.
Kolejną istotną grupę urządzeń transportu bliskiego stanowią sprzęty z podestem dla operatora czy też z kabiną. W tym przypadku wysiłek pracowników skupia się na poziomie czysto technicznym; typowym rozwiązaniem z tego zakresu są wózki widłowe. Dzięki takim pojazdom możliwe jest zachowanie sprawnego ruchu w magazynie, jak również zmniejszenie obciążenia dla pracowników. Warto zaznaczyć, że wózki widłowe są bezpieczne, szybkie i pozwalają na dość wszechstronne zastosowanie.
Wśród urządzeń z napędem wyróżnia się również wózki wysokiego składowania. Na rynku obecnie dostępne są trzy główne typy takich pojazdów: reach truck, systemowe VNA oraz wózki przegubowe wąskokorytarzowe, produkowane m.in. przez firmę Bendi. W przypadku nowoczesnych magazynów zaprojektowanych z myślą o maksymalnej wydajności najlepiej sprawdza się ten ostatni rodzaj. Tego typu wózki zwiększają efektywność pracy, jednocześnie zapewniając niższe koszty eksploatacji i skuteczne wykorzystanie miejsca na magazynowanie towaru.
W nowoczesnym magazynie warto zainwestować także w automatyczne systemy kontrolujące wszelkiego rodzaju urządzenia transportu bliskiego. Najczęściej pracują one pod kontrolą systemu WCS (ang. „Warehouse Control System”). Takie oprogramowanie umożliwia pełną kontrolę układnic paletowych i pojemnikowych, przenośników rolkowych i łańcuchowych, wózków wahadłowych czy też podnośników palet. W efekcie urządzenia transportu bliskiego mogą samodzielnie pracować na magazynie z zachowaniem stuprocentowej efektywności. Jeśli urządzenia są w stanie działać bez operatora na danym terenie, można nawet wyłączyć oświetlenie, by ograniczyć wysokość rachunków czy wpływ na środowisko. To ekologiczne i wydajne rozwiązanie, które idealnie odnajduje się w magazynach dopasowanych do potrzeb współczesnej logistyki.