Stały rozwój logistyki pozwala na wdrażanie procesów i rozwiązań, które znacznie usprawniają wydajność pracy magazynów. Warto wśród nich wyróżnić m.in. systemy automatycznego składania, pozwalające na zwiększenie wydajności i zmniejszenie częstotliwości różnorodnych pomyłek.
Jednym z kluczowych aspektów, które wpływają na wydajność działania magazynu, jest zarządzanie transportem wewnętrznym. Zautomatyzowany system transportu pozwala ograniczyć zapotrzebowanie na pracowników zajmujących się przewożeniem produktów na terenie magazynu. Warto przy tym zaznaczyć, że nawet przy najlepszych sprzętach obsługiwanych przez ludzi jest to ciężka, czasochłonna i męcząca praca, która często nie odbywa się ze stuprocentową efektywnością.
Automatyzacja transportu pozwala usprawnić przepływ towarów, dzięki czemu ogranicza się zapotrzebowanie na zasoby ludzkie, a cały proces może przebiegać jeszcze szybciej i bezpieczniej. W tym celu wykorzystuje się między innymi specjalnie przystosowane wózki wysokiego składowania, jak również przenośniki paletowe i pojemnikowe połączone tak, aby można było nimi wspólne sterować. Świetnym rozwiązaniem są również wszelkie pojazdy i roboty sterowane automatycznie, dzięki czemu ruch w magazynie przebiega bez nadzoru operatora.
Sam zautomatyzowany transport nie wystarczy, aby magazyn funkcjonował całkowicie w ramach systemu automatycznego składowania. Równie ważnym elementem jest wykorzystanie odpowiednich sprzętów w innych zadaniach. Rozwój robotyki pozwala na przygotowanie mechanizmów, które służą do automatycznego sprawdzania, pakowania i wydawania towarów. To z kolei pozwala zmniejszyć całościowe koszty, ograniczyć zużycie energii, usprawnić łańcuch dostaw oraz wyeliminować błędu i awarie.
W pełni automatyczny system składowania może działać bez udziału operatorów. Dzięki temu możliwe jest funkcjonowanie bez oświetlenia, co pozwala znacznie obniżyć koszty związane z energią elektryczną. W takich warunkach wszystkie procesy zachodzące w magazynie można kontrolować z zewnątrz, przy użyciu odpowiednich programów i systemów.
Duże magazyny, w których zamówienia spływają 24 godziny na dobę, a praca trwa praktycznie bez przerwy, narażone są na wiele błędów ludzkich. Najczęściej występują one na poziomie kompletacji zamówień. Zautomatyzowanie systemu pozwala na eliminację błędów i przyspieszenie całego procesu. System automatycznego składowania wykorzystuje m.in. układnice i przenośniki pojemnikowe, które transportują towary na wybrane stanowiska. Wcześniej produkty są dokładnie sprawdzone, by pozbyć się wszelkich nieprawidłowości.
Połączenie automatycznego transportu z robotami przemysłowymi pozwala na pobieranie produktów i układanie ich w wyznaczonych miejscach bez pomocy wewnętrznych operatorów. To umożliwia szybką, bezpieczną i praktycznie bezbłędną pracę, która wpływa na wydajność całego magazynu. Dzięki temu linia produkcyjna może znacznie zwiększyć liczbę przyjmowanych zamówień bez negatywnego wpływu na realizację.
Rozwiązania dotyczące automatycznego składowania i transportowania towarów pozwalają zamknąć większość procesów zachodzących w magazynie w jednym systemie lub kilku aplikacjach. Ważną rolę odgrywają tutaj systemy typu WMS, które umożliwiają sprawne zarządzanie magazynem. Z ich użyciem możemy na odległość sprawdzać wszelkie błędy i zwroty, a także liczbę wydanych towarów. Dzięki temu zewnętrzny operator ma ścisłą kontrolę nad ładunkami i wydajnością pracy.
Innym często używanym rodzajem oprogramowania są działające w chmurze rozwiązania SaaS („Software as a Service” – oprogramowanie jako usługa). Ogromnym plusem takiego podejścia jest wygodne przechowywanie danych na serwerach zewnętrznych. W ten sposób możemy łatwo zadbać o wysoki stopień bezpieczeństwa, jednocześnie zapewniając sprawną pracę magazynu i efektywne przekazywanie informacji o zamówieniach oraz dostawach. To również niskie koszty wdrożenia i w większości przypadków bardzo czytelny interfejs. Wraz z powstawaniem nowych rozwiązań tego rodzaju wdrażanie automatycznych systemów składowania staje się prostsze niż kiedykolwiek wcześniej.